GeLatomuz;

Tazedir. Dondurmalarımız hemen satış standımızın arkasında yapılır. 

Gün içinde gelirseniz İtalya’dan ithal edilmiş dünyanın en kaliteli dondurma makinası Carpiciani ile üretilen gelatolarımızın yapım aşamasını izleyebilirsiniz. 

Stoksuz çalışırız çünkü artizanal gelato yaşayan bir üründür ve 2-3 gün içerisinde tüketilmek ister.

Kesin bir formülü yoktur. Çünkü her meyve her gün farklılık gösterir. Bazen çok olgundur az şekere ihtiyaç duyar, bazen turfandadır daha çok şeker ister. Bazen de geleneksel dokunuşlar ister.

Gıda boyasına ihtiyaç duymaz. En güzel renk meyvelerin kendi rengidir. Doğal limonlu dondurmanın sarı değil beyaz olması gerektiği gibi.

Fabrikasyon dondurmalara göre (biz onlara seyahat eden de diyebiliriz) çok daha az yağ içerir. Yağ oranı düşük olursa ve koruyucu içermezse dondurma daha kolay erir ve bu yüzden seyahat edemez. Yağ oranı yüksek olan dondurma dil ve ağız içini yağla kaplar ve ilk bir kaç lokmadan sonra alınan tad ve zevki azaltır.

Sindirimi fabrikasyon dondurmalara göre 3 kat daha kolaydır.

Seyahat etmek zorunda olmadığı için çok katı olmayacak şekilde dondurulması yeterlidir. Çok soğuk derecelerde ilk bir kaç lokmada ağız içi donacağı için yine sonraki lokmalarda alınan tad azalır.

Sterildir. Avrupa standartlarına göre pastörize edilir. Donmuş meyve olarak sadece sertifikalı üreticilerin meyvelerini kullanırız. Kendimiz mutfağımızda meyve dondurmayız. Bu yüzden pazarda kavun bitince bizde de kavunlu dondurma biter. Pazarda bal kabağı çıkınca bizde de bal kabaklı dondurma çıkar.

Servisimiz de sterildir. Servis kaşıklarımızı içi su dolu bir kapta bırakıp, bakteri dolu bir süngere bastırmayız. Her gelato çeşidinin kendi kaşığı vardır.

İçindeki hava oranı fabrikasyon dondurmalara göre %50 daha düşüktür.

Kalitelidir. Seyahat ederken eriyip tekrar donmadığı için. Stokta günlerce beklemediği için. İçinde buz parçacıkları olmadığı için. Teşhirde bitince arkadaki mutfakta taze taze üretilir.

Ve kalitelidir %70’lik bitter çikolata, Dutch proses kakao gibi.

Yağlı, kaliteli süt sever. Süt tozu değil.

Şeker pancarından yapılmış şeker sever, glikoz şurubu değil.

Her bir çeşidimiz bizim için çok özeldir. Son haline gelebilmek için çok beklemiş ve zenginleşmiştir. Ve daha daha iyi malzemeler keşfedilirse yine değişecektir.

Lezizdir. Hem de çok. Bulut gibidir, ipek gibidir, konsantre mutluluk gibidir.